شرکت Enz سوئیس سازنده نازل‌های شستشوی شبکه‌های فاضلاب در اقطار مختلف می‌باشد. انتخاب نازل صحیح یکی از اصلی‌ترین ارکان تشکیل‌دهنده یک واترجت و یا جنتکس می‌باشد. انتخاب یک نازل باید بر اساس استانداردهای موجود و شرایط شبکه‌های فاضلاب باشد. در انتخاب یک نازل باید به نکات زیر دقت کرد:

 • متناسب با اقطار و شرایط شبکه‌های فاضلاب
 • همگونی با دبی و فشار پمپ فشار قوی
 • همگونی با قطر و طول و جنس شلنگ فشار قوی

 

 • نازل تخم‌مرغی (Washing and eggshape): جهت پاکسازی اولیه شبکه فاضلاب بکار می‌روند. به کمک چشمی (Insert) که در جلوی نازل قرار گرفته به شبکه فاضلاب رخنه کرده و مقداری از لجن را بیرون از شبکه انتقال می‌دهد. از وظیفه اصلی این نازل می‌توان به این نکته اشاره کرد که نازل‌های جلوبر و تخم‌مرغی بعنوان اولین نازل، وارد شبکه شده و فضای مناسب جهت استفاده از نازل‌های دیگر را فراهم می‌سازد. استفاده از این نازل‌ها از سایز ۲۰ الی ۴۰۰ میلیمتر امکان‌پذیر است.نازل شستشو - تست صنعت
 • نازل بمبی شکل (Bomb): یکی از تأثیرگذارترین نازل‌های مورد استفاده جهت شستشو و پاکسازی فاضلاب، نازل بمبی شکل می‌باشد. امکان تخلیه شبکه از لجن، شن و ماسه و قلوه سنگ به کمک این نازل امکان‌پذیر است. به کمک ۶ الی ۱۰ چشمی این نازل حجم سنگینی از فاضلاب به بیرون منتقل می‌شود. یکی از تأثیرگذارترین نازل‌های مورد استفاده جهت شستشو و پاکسازی فاضلاب، نازل بمبی شکل می‌باشد. امکان تخلیه شبکه از لجن، شن و ماسه و قلوه سنگ به کمک این نازل امکان‌پذیر است. به کمک ۶ الی ۱۰ چشمی این نازل حجم سنگینی از فاضلاب به بیرون منتقل می‌شود.

نازل شستشو - تست صنعت

 • نازل سه وجهی جلوبر (Pointed): در صورتیکه نازل‌های جلوبر و تخم‌مرغی‌شکل وظیفه تخریب اولیه شبکه فاضلاب گرفته شده (Insert) را نتواند برعهده بگیرند، نازل سه وجهی به کمک ۴ عدد چشمی که به سمت جلو دارد. براحتی در سخت‌ترین شرایط شبکه فاضلاب رخنه کرده و گرفتگی‌های شدید را باز کرده و حجم زیادی از لجن را به بیرون منتقل می‌کند.
 • قایقی (Flounder): جهت خارج کردن لجن و قلوه‌سنگ در شبکه‌هایی که کف آنها صاف می‌باشد، استفاده می‌شود. این نازل در سایز ۱۵۰ الی ۸۰۰ میلیمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • نازل شستشو - تست صنعتBulldozer: جهت پاکسازی شبکه در سایزهای ۲۰۰ الی ۴۵۰۰ میلیمتر برای خارج سازی لجن، شن و ماسه و سنگ بکار می‌رود. این نازل مانند نازل بمبی شکل عمل می‌کند ولی در ابعاد بسیار بالاتر و در شرایط سخت‌تر.

نازل شستشو - تست صنعت

 

 • نازل‌های چرخشی: جهت شستشوی سقف و کنارین شبکه‌های فاضلاب همچنین پاکسازی مواد جامد ته‌نشین شده، چربی، کثیفی‌های زیست محیطی از سایز ۱۲ الی ۶۰۰ میلیمتر با زوایای پاشش مختلف. همچنین نازل‌های چرخشی مخصوص، جهت استفاده در جنتکس‌های بهمراه بازیافت آب نیز موجود است.

نازل شستشو - تست صنعت

 • Propeller: جهت شستشوی سقف و کنارین شبکه‌های فاضلاب از سایز ۳۰۰ الی ۲۰۰۰ میلیمتر. مخصوصاً در شبکه‌های تخم‌مرغی شکل از این نوع نازل‌ها استفاده می‌شود.

نازل شستشو - تست صنعت

 • نازل ویبـره (rotoplus): جهـت شستشـو و لایـروبی رسوبات چسبنده به شبکه فاضلاب در لوله های پلاستیکی، آهنی و سیمانی از اقطار ۱۵۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر مورد استفاده قرار می گیرد. لرزشی که نازل ایجاد می نماید باعث می گردد که رسوبات از یکدیگر جدا شوند.

نازل شستشو - تست صنعت

 • نازل‌ برش و شستشوی شاخه‌های نازک (Wire rope and chain scraper):جهت شستشوی شبکه از شاخه‌ها، پوسته و مواد ته‌نشین شده و جمع‌آوری پس‌مانده‌ها در شبکه‌های فاضلاب تازه احداث از سایز ۴۰ الی ۸۰۰ میلیمتر برای ترمیم شبکه فاضلاب

نازل شستشو - تست صنعت

 • نازل برش شاخه‌های ضخیم (Impact cutter): جهت شستشوی و برش شاخه، برگ‌ها، کابل‌های درشت، ضخیم و اضافات از سایز ۱۰۰ الی ۶۰۰ میلیمتر

نازل شستشو - تست صنعت

 • تجهیزات جانبی:

چشمی نازل از نوع سرامیکی (Ceramic Insert)

اتصالات مختلف (Swivel joint)

تفنگ کارواش (Spray gun)

هادی‌های شلنگ و قرقره (Lower single roller, Banana extra small, flex guide hoses)

هادی‌های منهول (Manhole roller guide)

نازل شستشو - تست صنعتنازل شستشو - تست صنعتنازل شستشو - تست صنعت

 

 

 

 

 

 

 

 

PDF-icon